شاخه‌ها

دسته بندی ها

تاریخ انتشار: 95-08-21 21:08:44 جمعه
(4352)

آموزش مقدمات نقشه خوانی موبایل

موبایل همانند همه دستگاه های الکتریکی تشکیل شده از برد های الکترونیکی یا مدارات چا‍‍‍‍‍پی است . پس برای آشنایی با تعمیرات موبایل و تعمیر و عیب یابی و نقشه خوانی آنها لازم است که بر علوم و مقدمات الکترونیک چیره باشیم پس در این مقاله کوشش شده تا بتوان کار قطعات اصلی موبایل, نحوه تست و علایم خرابی که مقدمه نقشه خوانی است  را به زبان ساده در کنار هم بیاموزیم.

قبل از مطالعه این آموزش توصیه میکنم آموزش علائم قطعات الکترونیکی رو مطالعه فرمایید که به نوعی پیش نیاز این آموزش می باشد.

مقاومت(Resistor)

هر قطعه الکتریکی که در مقابل عبور جریان الکتریکی از خود مقاومت نشان دهد به ان قطعه مقاومت می گویند . در مدارات الکتریکی برای محدود کننده جریان به منظور حفاظت سایر قطعات استفاده می شود
واحد اندازه گیری مقاومت الکتریکی اهم است که آن را با علامت Ω نشان می دهند .مقاومت در مدار با حرفه R نشان داده می شود .

در برد های موبایل اغلب از مقاومت های سرامیکی استفاده می شود که دارای رنگ های متفاوتی جهت تایین تلورانس می باشند که ضریب این رنگ ها به به این صورت می باشد ،مقاومت هاي مشكي تلورانس 5% و مقاومت هاي سبز يا آبي تلورانس 1% دارند.

این قطعه به عنوان یک کاهش دهنده ولتاژ محصوب می شود.
به عنوان مثال برای قطعاتی که نیاز به ولتاژی کمتر از ولتاژ باتری دارند در مدار آنها از یک مقاومت برای کاهش میزان ولتاژ استفاده می شود.

انواع مقاومت های الکتریکی :

مقاومت های الکتریکی به دو دسته کلی مقاومت های ثابت و مقاومت های متغیر تقسیم می شوند . مقاومت های ثابت مقاومت هایی هستند که مقدار اهمی آنها همواره ثابت است و مقاومت های متغیر مقاومت هایی هستد که مقدار اهم آنها قابل تغییر است .

مقاومت های ثابت خود به سه دسته تقسیم می شوند که این سه دسته عبارتند از :

1- مقاومت های کربنی ( ترکیبی )

2- مقاومت های سیمی ( سیم پیچی شده )

3- مقاومت های لایه ای

 

مقاومت های متغیر نیز خود به دو دسته کلی مقاومت های قابل تنظیم و مقاومت های وابسته ( تابع ) تقسیم می شوند . 
مقاومت های متغیر قابل تنظیم عبارتند از :

1- پتانسیومتر: از یک المان مقاومتی دوار که درون محفظه ای قرار گرفته ، تشکیل شده است . این المان مقاومتی ممکن است به صورت سیمی ، لایه ای و یا کربنی باشد . دو ترمینال به دو انتهای این المان مقاومتی متصل است که مقدار مقاومت بین این دو ترمینال همواره ثابت و برابر مقدار اهمی المان مقاومتی است . بین این دو ترمینال ، یک ترمینال دیگر وجود دارد که به یک کنتاکت متحرک متصل است و این کنتاکت متحرک می تواند بر روی المان مقاومتی حرکت کند و سبب تغییر مقاومت بین ترمینال وسط و هر یک از ترمینال های کناری گردد . برای حرکت کنتاکت متحرک بر روی المان مقاومتی ، انتهای المان مقاومتی را به یک ولوم و یا به یک صفحه شیاردار که توسط پیچ گوشتی قابل حرکت است متصل می کنند .

2- رئوستا : رئوستا همان پتانسیومتر است با یک تفاوت کوچک و آن این است که در رئوستا یکی از ترمینال های ثابت مورد استفاده قرار نگرفته و آزاد می ماند . به عبارتی رئوستا از یک المان مقاومتی ، یک کنتاکت متحرک و یک کنتاکت ثابت تشکیل شده است . رئوستا در مدارات به منظور تغییر جریان به کار می رود.

رئوستا

مقاومت های وابسته ( تابع ) به مقاومت هایی گفته می شود که مقدار آنها به عوامل مختلفی مانند حرارت ، نور ، ولتاژ و ... بستگی دارد . این مقاومت ها عبارتند از : 
1- مقاومت های تابع حرارت 
2- مقاومت های تابع نور 
3- مقاومت های تابع ولتاژ 
4- مقاومت های تابع میدان مغناطیسی


مقاومت های تابع حرارت :

مقدار اهم این نوع از مقاومت ها تابع حرارت است یعنی در اثر تغییر دما ، مقدار مقاومت آنها نیز تغییر می کند . به این نوع از مقاومت ها TDR نیز می گویند . TDR از حروف اول کلمات عبارت Temperature Dependent Resistor به معنای مقاومت تابع حرارت گرفته شده است . همچنین نام دیگر این مقاومت ها ترمیستور ( Thermistor ) می باشد که این واژه نیز از عبارت Thermally Sensitive Resistor به معنای مقاومت حساس نسبت به حرارت گرفته شده است . ترمیستورها در دو نوع ساخته می شوند که این دو نوع عبارتند از : 
الف ) ترمیستور با ضریب حرارتی مثبت ( PTC ) :

مقدار اهم این نوع از مقاومت ها با افزایش دما ، افزایش می یابد . مقدار اهم مقاومت های PTC را در دمای 25 درجه سانتی گراد بیان می کنند . همچنین علاوه بر این مقدار ، دمایی را که در آن مقاومت PTC دو برابر می شود ، قید می کنند . به این دما ، دمای سوئیچ می گویند . در ضمن واژه PTC از حروف اول کلمات عبارت Positive Temperature Coefficient به معنای ضریب حرارتی مثبت گرفته شده است . در زیر تصاویری از دو PTC نمایش داده شده است . همچنین در زیر علائم اختصاری PTC نمایش داده شده است .

مقاومت ptcمقاومت ptc

ب ) ترمیستور با ضریب حرارتی منفی (NTC)

مقدار اهم مقاومت های NTC با افزایش دما ، کاهش می یابد . در اینجا نیز واژه NTC از حروف اول کلمات عبارت Negative Temperature Coefficient به معنای ضریب حرارتی منفی گرفته شده است . تصویری از یک نمونه NTC نمایش داده شده است . همچنین علائم اختصاری NTC نمایش داده شده است .

مقاومت ntcمقاومت ntc

نقش مقاومتNTC در موبایل:


وظیفه NTC در موبایل اعلام گزارش حرارتی باطری به گوشی است.
به هنگام شارژ اگر دمای باطری از حد مجاز بیشتر شود با کم شدن مقدار NTC گوشی بلافاصله فرمان توقف عملیات شارژ را صادر می کند.
اگر این مقاومت نصب نباشد طبق تعریفی که در نرم افزار گوشی صورت گرفته است و به لحاظ امنیت گوشی و باطری عملیات شارژ انجام نمی شود .
NTC دو پایه دارد که یکی به منفی وصل است و پایه دیگر آن:
در گوشی های قدیمی نوکیا (DCT3) به آی سی CCONT (آی سی تغذیه) وصل بود
در گوشی های سزی WD2 به آی سی UEM و در گوشیهای سری BB5 به آی سی RETU و AVILMA وصل است.
NTC به پایه BTEMP آی سی وصل است و برای پیدا کردن مقاومت NTC بر روی نقشه می توان پایه BTEMP را در آی سی پیدا کرده و مسیر آن را تا مقاومت NTC ادامه دهیم.
در صورت از کار افتادن این بخش از گوشی با عدم شارژ مواجه می شویم و در گوشی های مختلف پیغامهای زیر ظاهر میشود:

Reconnect Charg
Not Charging
Charg Not support

همچنین در برخی گوشی ها هم وقتی گوشی روشن است با وصل کردن شارژر هیچ عملیاتی مشاهده نمی شود ولی وقتی گوشی خاموش است با وصل شارژر علامت ثابت باطری ظاهر می شود.

مقاومت های تابع نور :

مقدار اهم این نوع از مقاومت ها به شدت نور تابیده شده به سطح مقاومت بستگی دارد . این مقاومت ها در فضای تاریک دارای مقاومت خیلی زیاد ( در حد مگا اهم ) و در روشنایی دارای مقاومت کم ( در حد کیلو اهم و یا اهم ) می باشند . به این مقاومت ها فتورزیستور و همچنین LDR نیز می گویند . LDR از حروف اول کلمات عبارت Light Dependent Resistor به معنای مقاومت تابع نور گرفته شده است . برای اینکه نور بر روی المان مقاومتی فتورزیستور اثر گذارد ، سطح ظاهری آن را با شیشه و یا پلاستیک شفاف می پوشانند . از این مقاومت ها در مدارات الکترونیکی به عنوان تشخیص دهنده نور ( نورسنج ) استفاده می شود . در تصاویر زیر از چند LDR و در علائم فنی آن نمایش داده شده است:

مقاومت نوری

مقاومت نوری

مقاومت های تابع ولتاژ :

مقدار اهم این نوع از مقاومت ها با ولتاژ رابطه معکوس دارد . یعنی با افزایش ولتاژ ، مقدار اهم آن ها کاهش می یابد . به این نوع از مقاومت ها واریستور ( Varistor ) و همچنین VDR نیز می گویند . VDR از حروف اول کلمات عبارت Voltage Dependent Resistor به معنای مقاومت تابع ولتاژ گرفته شده است . نکته قابل توجه در مورد واریستورها این است که واریستورها به پلاریته ولتاژ اعمال شده وابسته نیستند که این خود مزیتی برای این نوع مقاومت ها محسوب می شود زیرا برای استفاده در مدارات AC بسیار مناسب هستند . تصویری از یک نمونه VDR و علامت اختصاری آن نمایش داده شده است .

مقاومت vdrمقاومت vdr

مقاومت های تابع میدان مغناطیسی :

در اثر اعمال میدان مغناطیسی بر این مقاومت ها ، مقدار اهم آنها تغییر می کند . به این مقاومت ها MDR نیز می گویند که این واژه از حروف اول کلمات عبارت Dependent Resistor Magnetic به معنای مقاومت تابع میدان مغناطیسی گرفته شده است . نکته قابل توجه در مورد این مقاومت ها این است که چون در ساخت این مقاومت ها از نیمه هادی هایی با ضریب حرارتی منفی استفاده شده است بنابراین در صورت افزایش دما ، مقدار اهم این مقاومت ها کاهش می یابد .

مقاومت ها در هنگام خرابی امکان دارد به صورت مدار باز عمل کند یعنی هیچ جریانی را از خور عبور ندهد و یا مقاومت های متفاوتی را نشان دهد که این عمل توسط اهم متر قابل تشخیص است، در صورته خرابی باید یا ان را تعویض کرد و یا با حذف آن و اتصال دادن دو سر متالیزه های ان روی برد توسط سیم لاکی به عبارتی جامپ زدن جای قطعه مربوطه را پر می کنیم.

خازن چیست؟

 خازن (Capacitor) قطعه ای است که انرژی الکتریکی را توسط یک میدان الکترواستاتیک در خود ذخیره می کند و تحت شرایطی این انرژی الکتریکی را آزاد می کند . خازن ها از دو صفحه هادی که بین آنها ماده عایقی قرار گرفته تشکیل شده است. واحد ظرفیت خازن فاراد می باشد و با حرفه C نمایش داده می شود.

فاراد واحد بزرگی است و معمولا در کارهای عملی مورد استفاده قرار نمی گیرد . در عمل از واحدهای کوچکتری استفاده می شود که در جدول این واحدها نمایش داده شده اند:

نام واحد>>

علامت واحد

مقدار واحد بر حسب فاراد

میلی فاراد>>

mF

0.001

میکرو فاراد>>

µF

0.000001

نانو فاراد>>

nF

0.000000001

پیکو فاراد>>

pF

0.000000000001

کاربرد خازن در موبایل:

خازن در موبایل دو وظیفه ی عمده دارد . نخست این که نویز ها و هارمونیک ها و فرکانس های مزاحم را در مسیر تغذیه حذف نماید و سپس در مدار انتن به عنوان تغویت کننده و نویز گیر مورد استفاده قرار می گیرد (طریقه ی تشخیص خازن در مسیر تغذیه بدین گونه می باشد که باید یکی از پایه های ان به زمین متصل باشد )

چگونگی تست :

تست خازن به صورت کلی به این گونه می باشد که قطعه مربوطه را از مدار خارج کرده و رنج مولتی متر را بر حسب عدد درج شده روی خازن در قسمت حالت تست خازن تنظیم نموده سپس عدد مشاهده شده را با عدد خازن تطبیق می دهیم در صورته خرابی خازن عددصفر و یا عددی کم تر از عدده اصلی به ما نشان خواهد داد . اما در مدار موبایل تشخیص خرابی خازن کاره اسانی نیست اما می توان با کمک مولتی متر و تنظیم ان روی رنج بازر (حالت بوق خور اهمتر) تا حدودی از سالم بودن ان پی برد

چگونگی تست خازن در حالت تست بوق به این صورت است دو سر اهمتر را روی دو سر خازن قرار داد و با شنیدن صدای تک بوق به سالم بودن ان پی ببریم . و یا روی حالت اهمتر باید عددی را به ما نشان دهد و پس از مدتی عدد صفر شود

توجه داشته باشید که خازن نباید در مدار اتصال کوتاه باشد و یا هم واره دارای مقاومت باشد در صورت داشتن هر یک از این دو مورد خازن باید تعویض شود و یا از مدار حذف شود.

سلف چیست:

هرگاه از یک سیم جریان عبور کند در اطراف سیم یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود . اگر مقدار جریان ثابت باشد ، شدت میدان مغناطیسی در هر نقطه از اطراف سیم ثابت خواهد بود . همچنین در این حالت جهت میدان مغناطیسی نیز همواره ثابت خواهد بود . اما در صورتی که مقدار جریان متغیر باشد ، در اطراف سیم یک میدان مغناطیسی متغیر ایجاد خواهد شد . یعنی در این حالت شدت و جهت میدان مغناطیسی پیوسته تغییر می کند . اما در هر حال شدت میدان مغناطیسی ایجاد شده ، در هر لحظه در نزدیکی سیم بیشتر است و هر چه از سیم دورتر شویم میدان مغناطیسی ضعیف تر می شود . حال اگر یک سیم راست را پیچیده و به شکل فنر درآوریم ، با عبور جریان از آن ، میدان مغناطیسی اطراف حلقه های این سیم پیچ با هم جمع شده و یک میدان مغناطیسی قوی تر را تشکیل می دهند که این میدان مغناطیسی شبیه به میدان مغناطیسی اطراف یک آهن ربای دائم می باشد . به این سیم پیچ ، بوبین یا سلف نیز می گویند.

سلف ها دارای کاربرد های گسترده ای در مدار های AC هستند. از سلف برای فیلتر کردن جریان متناوب ( AC ) و عبور جریان مستقیم ( DC ) و ساخت فیلتر های فرکانسی ، مدارات سوییچنگ ، مبدل های DC-DC، ساخت مدار های مخابراتی مانند رادیو اسفاده می شود. به طور کلی سلف ها در برابر جریان مستقیم ( DC ) مانند یک تکه سیم عمل می کنند . اما فرکانس های بالا را از خود عبور نمی دهند و برای هر سلفی با توجه به اندوکتانس فرکانس های قابل عبور ، متفاوت اند.

کاربرد های مختلف سلف در مدار های موبایل

  • سلف های ما بین پایه مثبت باطری و تغذیه که عمده کاربرد انها محافظت از ic تغذیه در برابر نویز ها و یا ولتاژ های ناخواسته است (این سلف ها را می توان اتصال کوتاه کرده و متالیزه های ان را به کمک سیم لاکی به یک دیگر متصل کرد )
  • سلف های مدار انتن که وظیفه ی انها تطبیق امپدانس فرکانسی در مدار مربوطه است ( توجه داشته باشید که این سلف ها را نباید از مدار حذف کرد و باید معادل انها را جایگزین نمود )
  • سلف های مدار صداها که کاربرد انها جهت نویز گیری و یا به اصطلاح صافی صدا می باشد . (این سلف ها مانند سلف های مسیر تغذیه می توان به جای انها مسیر متالیزه های ان ها را اتصال کوتاه نمود)
  • سلف های مدار کانورتور که بخشی از مدار smps هستند و وظیفه ی افزایش ولتاژ و ذخیره جریان در زمانهای قعطه پالس pwm رو دارند. (این سلف ها را نباید اتصال کوتاه کرد و باید حتما با سلف مربوطه جایگزین شود)
  • در مدار رگلاتور از سلف جهت صافی ولتاژ یکسو شده در خروجی استفاده می شود . ( این سلف ها نیز قابل یکسو سازی نیستند و باید در صورت خرابی با سلف مطابق خود تعویض شوند

دیود چیست

دیود یک قطعه الکتریکی است که تشکیل شده از دو نیمه هادی NوP  است و در مدار به صورت یکسو ساز عمل می کنید و دارای دو پایه که نشان دهنده قطب های ان هست که با نام اند (A) و کاتد(K) خوانده می شوند. کاربرد ان بدین گونه می باشد که در صورت عبور جران الکتریکی   از یک جهت ان(از سمت اند به کاتد) به صورت مدار باز عمل می کند و در صورت عبور جریان الکتریکی در جهت معکوس (از سمت کاتد به اند) در برابر ان از خود مقاومت نشان داده و از عبور جریان جلو گیری می کند. در اصطلاح تشبیحی دیود را مانند یک شیر یک طرفه در نظر می گیرند.

کاربرد دیود ها در موبایل :
یکسوساز، سوئیچ وکلید، تثبیت کننده ولتاژ، رفع نوسانات ولتاژ، محافظ قطعات دیگر در برابر جریان و ولتاژ بالا و ... استفاده می شوند.

انواع دیود

دیود معمولی :

از این دیود بیشتر به عنوان یکسو کننده های جریان مورد استفاده قرار می گیرد و با حرف (D ) نمایش داده می شود

در حالت تست این نوع دیود ها باید مولتی متر را روی حالت تست دیود قرار داد و سپس در حالت بایاس موافق عدد یک نمایش داده می شود صدای بوق مولتی متر به گوش میرسد و در حالت بایاس مخالف ما دارای مقاومتی هستیم که با توجه به نوع دیود متفاوت است (این عدد در در دیتا شیت دیود ذکر شده)

دیوددیود

دیود زنر :

ساختمان این دیود ها نیز همانند دیود های معمولی است اما عمده تفاوت ان با دیود های معمولی در آن است که این دیود ها در بایاس معکوس یعنی در ولتاژ شکست مورد استفاده قرار می گیرند از اینرو دیود های زنر را به عنوان رگولاتور ولتاژ ، تثبیت کننده ولتاژ و به صورت کلی به عنوان محافظ در برابر ولتاژ های نا خواسته مانند الکتریسته ساکن و شوک های خارجی مورد استفاده قرار می گیرد و در مدار با حرف(DZ) نمایش داده می شود . تست این دیود مانند دیود معمولی است با این تفاوت که باید در حالت برعکسه دیود معمولی تست شود .

دیود ESD :

مجموع ای از دیود های زنر و یا دیود های دیگر می باشد که جهت حفاظت از قطعات مانند سیم کارت،آی سی ها و رم و.. در برابر شوک و الکتریسیته ی ساکن مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت خرابی این دیود ها می توان آن را با توجه به نقشه اتصال کوتاه کرد اما بهتر است با قطعه ی سالم تعویض گردد .

مقاومت esdدیود esd

دیود نورانی (LED) :

نوعی دیود است که در صورت قرار گرفتن در بایاس موافق از خود نور تولید می کند وکاربرد ان در موبایل بیشتر درنمایشگر های موبایل . چراغ ناتیفکشن و فلشر در کنار دوربین مورد استفاده قرار می گیرد. دیود های قسمت نمایشگر که از درایو لایت موبایل تغذیه می شوند ولتاژی بین 4 تا 8 ولت مصرف می کنند که برای تست لازم است ولتاژ بالای 5 ولت به انها بدهیم . و قسمت ناتیفکشن با ولتاژ 3.7 کار می کند.

دیود خازنی یا (واراکتور) :

یکی از انواع دیودها در الکترونیک که با ظرفیت خازنی متغیر کار می کند، دیود واراکتور (دیود واریکاپ) یا دیود تنظیمی است . مقدار این ظرفیت خازنی تابعی است از ولتاژی که به پایه‌های دیود می دهیم. عمده‌ترین کاربرد آن در خازن کنترل شده با ولتاژ است . در بعضی موارد هم از این دیود می‌توان به عنوان یکسوسازی استفاده کرد. و در موبایل در مدار انتن (RF) مورده استفاده قرار می گیرد 

دیود شاتکی ( دیود حامل داغ ) :

یک دیود نیمه هادی با افت ولتاژ پایین در حالت بایاس مستقیم و سرعت کلید زنی بسیار سریع می‌باشد. هنگام عبور جریان الکتریکی از دیود مقداری افت ولتاژ در دو سر دیود ظاهر می‌شود. در دیودهای سیلیکونی معمولی مقدار افت ولتاژ حدود ۰٫۶تا ۰٫۷ولت است در حالی که در دیود شاتکی افت ولتاژ حدود ۰٫۱۵الی ۰٫۴۵ولت است. به دلیل افت ولتاژ پایین در این نوع دیود می‌توان مدارهایی با سرعت کلید زنی بالا و کارایی بهتری طراحی کرد.

ترانزیستور چیست

ترانزیستور یک قطعه الکتریکی متشکل از سه نیمه هادی که به صورت سری به یک دیگر متصل شده اند که این نیمه هادی ها در آرایش های نوع (NPN) و(PNP) وجود دارند . همه ی ترانزیستور ها از سه پایه ی بیس (B) ، امیتر (E)  و کلکتور (C) تشکیل شده اند . ترانزیستور ها معمولا به عنوان سویِچینگ و تغویت کننده ولتاژ ، جریان یا هر دو ان ها با هم استفاده می شوند و در موبایل هم به صورت تکی معمولا در مدار لایت و مدار تغذیه برای تغویت مقادیر ولتاژ و جریان استفاده می شود . ترانزیستور در حالته سوئیچینگ همانند یک کلید می باشد که با اعمال ولتاژ یا عدم اعمال ولتاژ به پایه ی بیس اتصال دو پایه کلکتور و امیتر را ایجاد و یا مصدود کرده. حروف نشان دهنده ی ترانزیستور در مدار حروف (V,Q) خوانده می شود  ( لازم به ذکر است که ترانزیستور پر استفاده ترین قطعه در ساخت انواع IC و حافظه های SD است و تمام آیسی ها و میکروکنترل ها متشکل از انواع ترانزیستور می باشند ).

ترانزیستور

چگونگی ‌شناسایی پایه‌های ترانزیستور ‌توسط مولتی‌متر ‌

ابتدا مولتی متر را در حالت تست دیود قرار می دهیم و سپس به دنبال پایه ای می گردیم که به دو پایه ی دیگر راه بدهد ، این کار را با تعویض قطبهای سیم مولتی متر تکرار می کنیم ، این پایه B ( بیس ) است و  اگر این پایه به سیم مشکی مولتی متر متصل باشد معرف نوع ترانزیستور PNP ویا اصطلاحاً منفی است . و در صورتیکه به سیم قرمز متصل باشد ترانزیستورNPN و یا مثبت است . حال پایه B و نوع ترانزیستور مشخص شده است. جهت تشخیص دو پایه ی دیگر سیمی که به پایه بیس وصل است را دست نمی زنیم و سیم دیگر را یکبار به پایه دومی و یکبار به پایه سومی وصل می کنیم هر پایه که عدد کوچکتری روی صفحه مولتی متر نمایش دهد کلکتور و پایه دیگر امیتر است . 

نکته :

برای تشخیص سالم بودن ترانزیستور : اگر یک ترانزیستور در موقع تست مشخصات این پایه های گفته شده را از خود بروز دهد سالم است و اگر یک مورد مشکل داشته باشد معیوب می باشد

دلایل خرابی ترانزیستور :

سولفاته و ایجاد امپدانس در مدار ، ولتاژ بالا، لحیم سردی قطعه، رطوبت و آبخوردگی گوشی را نام برد.

کلید چیست :

در موبایل به منظور ارتباط کاربر و اعمال فرمان ها و داده ها به صورت دستی از کلید استفاده می شود. کلید ها در انواع گوناگونی در موبایل مورد استفاده قرار که به صورت کلی به دو دسته ی کلید های ملموس و کلید های غیر ملموس تقسیم می شوند .

کلید های ملموس :

کلید هایی هستند که کاربر با لمس مستقیم انها فرمانی را به سیستم اعمال کند . این کلید ها به دو صورت در موبایل مورد استفاده قرار می گیرند .نخست کلید های پولکی شکل (کلید های شماره گیر روی گوشی ) و کلید های پایه دار که برای کلید پاور و کلید های ولوم کلید های چند وضعیتی مخصوص برای عکاسی مورد استفاده قرار می گیرند . ( بیشتر این کلید ها در بغل گوشی و روی برد لحیم شده اند )

کیلید های غیر ملموس :

این نوع کلید ها کلید هایی هستند که در گوشی مخفی هستند و اعمال فرمان به انها در واقع با انجام عملی دیگر است . مثلا کلید ماژور در گوشی های سونی اریکسون که با کشیدن ماژول جلوی دوربین ان را فعال می کند . کلید اسلیپ در گوشی های تاشو و کشویی که با تغیر حالت گوشی گوشی را فعال می کند و غیره ...

کلید ها در مدار با حرف (S) که ابتدای واژه Switch است و طریقه ی تست آن ها بدین صورت می باشد که مولتی متر را روی حالت بازر یا بوق می گزاریم و دو سر پراپ را به دو پایه ی کلید متصل کرد و با اعمال فشار روی کلید ان را مورد برسی قرار می دهیم اگر مولتی متر همراه با فشار کلید شروع به بوغ زدن کرد از سالم بودن کلید اطمینان حاصل می نماییم در غیر این صورت کلید خراب است
و در کلید های پولکی با فشار دادن پولکی اگر لغی و یا کندی را احساس کردیم آن را کنده و تعویض می کنیم .

کلید دوربینکلید پاور

کلید ماژول دوربینکلید ولومی

میکروفون چیست :

درواقع میکروفون به قطعه ای گفته می شوت که سیگنال های صوتی را تبدیل به سیکنال های الکتریکی قابل خواندن برای موبایل میکند .در واقع می توان گفت که میکروفون امواج صوتی را تبدیل به پالس های دیجیتال و یا انالوگ می کند .

میکروفون ها به سه روش روی برد سوار می شوند :

1-      توسط سیم یا یک هادی هایی مانند فنر به برد متصل می شوند

2-      به وسیله سوکت و کانکتور به برد متصل می شود

3-      به صورت مستقیم بر روی برد سوار می شود که در اصطلاح به آن میکروفون پرسی می گویند

میکروفون ها بنا به طراحی و فناوری سازنده دارای تعداد پایه های متفاوتی هستند و در مدل های معمولی دارای دو پایه و در مدل های پیشرفته تا شش پایه ساخته می شوند حرف اختصاری میکروفن واژه (B) می باشد .

باید توجه داشته باشیم که میکروفن های پرسی بشدت نسبت به تینر ، اب و حرارت اسیب پذیرند پس در نصب ، تعمیر و سرویس برد دقت لازم را به عمل اوریم

تست میکروفن :
برای تست میکروفن باید از مولتی متر انالوگ استفاده کرد بدین صورت که مولتی متر را روی رنج 10 قرار می دهیم ، پرابهای مولتی متر را به دوپایه میکروفن اتصال داده و به میکروفن ضربه می زنیم ، هنگام ضربه زدن مقدار مقاومت قطعه کم می شود که در این حالت عقربه مولتی متر باید حرکت داشته باشد . در صورتی که با ضربه زدن عقربه حرکتی نداشت قطعه معیوب است .

در زیر با چند مد از شماتیک های میکروفون اشنا می شویم

علائم میکروفنمیکروفن

نقشه میکروفن

بازر و اسپیکر چیست:

بازر و اسپیکر قطعه ای هستند که سیگنال های الکتریکی را تبدیل به سیگنال های صوتی می کنند . که اصلاحا به انها کپسول نیز می گویند . فرق اسپیکر و بازر در آن است که اسپیکر کمی از بازر کوچک تر است و صدای آن مخصوص دم گوش است اما بازر صدای بلندی دارد و در واقع بلند گوی گوشی است . (در گوشی هایی مانند 1280 هم اسپیکر و هم بازر و هم ویبره هر سه قطعه در یک خلاصه شده اند )حرف نشان دهنده اسپیکر و بازر در مدار واژه (B) می باشد

نحوه تست:

بازر در دو مرحله باید تست شود ابتدا باید توسط اهمتر از سالم بودن سیم پیچ آن مطمعن شویم و سپس ان را نصب کرده تا از کیفیت صدای ان نیز مطمعن شویم دوما تست قطعات حفاظتی و مسیر تا ای سی راه انداز از لحاظ نشتی و قطع نبودن.

بازربازر

ویبراتور چیست:

وظیفه این قطعه ایجاد ویبره و لرزش جهت آگاهی رسانی و هشیار سازی می باشد . این قطعه در سه مدل مخطلف در موبایل مورده استفاده قرار می گیرد:

1- یک موتور گردان که در انتهای محور خود دارای یک وزنه نیم دایره برای ایجاد لرزش است .

ویبراتور موبایل

2- ویبره سکه ای که درواقع یک موتور الکتریکی گردان در محور لنگ

ویبراتور سکه ای

3- ویبره های بازر. چگونگی ایجاد لرزش در این نوع ویبره بدین صورت است که با فرستادن سیگنال های در فرکانس پایین باطول موج های بلند به اسپیکر باعث ایجاد لرزش در ان می شوند.مانند گوشی های 1280 و 105

ویبراتور بازر

ویبره در مدار با حرف (M) نمایش داده می شود و طریقه تست آن به این صورت است که با جدا سازی آن از برد و اتصال آن به منبع 4 ولتی آن را بررسی می نماییم چنانچه ویبراتور سالم باشد شروع به لرزش و کار خواهد کرد در غیر اینصورت ویبراتور خراب است.
* گاهی اوقات که ویبراتور از کار می‌افتد می‌توان با یک سرویس معمولی رفع عیب کرد در این حالت با اسپری خشک قطعه را شستشو دهید چنانچه ویبراتور مجدداً بکار نیفتاد باید تعویض شود.

ویبراتور گوشیویبراتور موبایل

فیلتر های EMI

هرگاه دو هادی که دارای فرکانس باشند در کنار یکدیگر قرار بگیرند در اطراف هر سیم یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود که این میدان مغناطیسی باعث می شود تا مقداری انرژِی الکتریکی در سیم مقابل الغاع شود . پس بدین صورت هر دو سیم بر روی یک دیگر تاثیر گذاشته و و باعث ایجاد هارمونیک و پارازیت در مدار می شوند . پس برای خنثی سازی این فرکانس های مزاحم از قطعه ای به نام EMI استفاده می کنند.

فیلتر emiفیلتر emi

کریستال کوارتز (پالس ساعت ) چیست :

کریستال کوارتز در مقابل نوسانات مکانیکی از خود جریان الکتریکی صادر می کند. برای مصرف کریستال در مدار آنرا به میدان الکتریکی متناوب متصل می کنند. وقتی که فرکانس میدان به فرکانس تشدید مکانیکی کوارتز نزدیک شود دامنه نوسانات مکانیکی اضافه شده و جریان در مدار تحریک زیاد می شود و بر عکس فرکانس گذرنده از کوارتز هر چقدر از فرکانس کریستال دور شود جریان گذرنده کم می شود. لذا کریستال می بایست با فرکانس مدار در حالت تشدید باشد تا بتواند آنرا کنترل و از لغزش آن جلوگیری کند.کریستال ها به انواع گوناگون در مدار نوسان ساز مونتاژ می شوند.

در واقع وظیفه ی اصلی آن ایجاد فرکانس کاری مورد نیاز برای پردازنده ها می باشد . در نقشه با حروف (B)و (G) نمایش داده می شود . این کریستال هم در درایو انتن و هم در درایو هارد (EMMC) موبایل قرار دارد.

کریستال کوارتز کریستال کوارتز

نمونه های کریستال کوارتز موجود در درایو ایسی هارد و درایو آنتن:

کریستال کوارتز موبایلکریستال کوارتز

نکته:

در صورته خرابی این قطعه در مدار هارد گوشی حتی با فشار دادن کلید پاور روشن نمی شود. و در صورت خرابی این قطعه در مسیر آنتن گوشی سیم کارت را شناسایی می کند اما نمی تواند به شبکه متصل شود . برای تست این قطعه باید ان را به اسیلوسکوپ وصل نمود و نمودار ان را رصد کرد .

باطری بک اپ چیست :

یک باطری بسیار کوچک است که وظیفه ی آن در موبایل این است که در صورت خارج شدن باطری اصلی از موبایل مدار ساعت را تغذیه کرده و از پاک شدن تظیمات تاریخ و زمان جلو گیری می کند . این باطری کریستال ساعت را تغذیه می کند و در صورته خرابی اشکالاتی همچون 1- ریست شدن زمان و تاریخ بعد از خروج باطری اصلی 2- تخلیه سریع شارژ باطری 3- داغ شدن موبایل در هنگام شارژ 4- خاموشی کامل دستگاه .

در صورته خرابی این قطعه بهتر است آن را بصورت فیزیکی خارج نمود و از اعمال حرارت روی آن خود داری کرد . زیرا وقتی این باطری در معرض حرارت قرار بگیرد منفجر شده و مواد موجود در آن بشدت سمی و سرطان زا می باشد.

این قطعه در مدار با حروف (C) و (G)  مشخص می شود.

باتری بک آپباتری بک آپ

کانکتور چیست:

کانکتور به قطعه ای می گویند که به صورت موقتی و بدون هیچ نوع چسب یا گیره ای دو هادی را به یک دیگر متصل کنند. مانند هادی های باطری و یا پین های سیم کارت و مسیر های آنتن در موبایل.

کانکتور موبایلکانکتور

سوکت چیست :

کارکرد سوکت همانند کانکتور است و باعث اتصال هادی های دو قطعه به مدار می شود و فرق آن با کانکتور در این است که اتصال در سوکت به گونه ای چفت و یا قفل می شوند . مانند سوکت شارژ ، سوکت دوربین ، سوکت بازر در بعضی از گوشی ها و سوکت جک صدا و....

سوکت دوربینسوکت شارژ

در موبایل سوکت و کانکتور هر دو با حرف (X)  مشخص می شوند.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
برچسپ ها